bbPress Nedir? Nasıl Kurulur? [Resimli Anlatım]

Yazıma başlamadan önce hosting sponsorluğu sağlayan Pluginler.com sitesinin sahibi Mithat Güner hocama teşekkürlerimi iletirim.

bbPress Nedir?

WordPress kurucusu Matt Mullenweg öncülüğünde geliştirilen PHP tabanlı forum eklentisidir. WordPress gibi geniş bir yelpazeye sahip CMS(içerik yönetim) sisteminin bir forum eklentisi olmaması düşünülemezdi zaten.. Şimdi ayrıntılı olarak bbPress’in Wp’ye nasıl yükleneceği ve kurulumunun yapılacağını detaylı olarak inceleyeceğiz.

Bir önceki yazımda .tr uzantılı yazı alan adı almayı öğrettikten sonra webmaster.info.tr sitesini aldım ve onu bir Webmaster Topluluğuna çevirmeyi düşünüyorum. Onun için bu konuda o site üzerindeki çalışmayı göreceksiniz.

bbPress Nasıl Kurulur?

 

bbPress Kurulumu
bbPress’i eklenti ekleme bölümünden hemen yükleyebilirsiniz veya buyurun link

 

bbPress Ayarlar
Eklenkiyi kurduğunuzda bu ekran karşınıza gelecek sol alttan Forum ayarlarına git diyoruz. Şimdi ayarlar sekmesini detaylı bir inceleyelim.
bbPress Özellikler
Forum özellikleri, genel olarak forum-kullanıcı ilişkilerini denetlemeye yarar. Kullanıcılar için HTML kodlarını vs. açmak gibi özellikler mevcut.
bbPress Kullanıcı Ayarları
Kullanıcı ayarları bölümündeki en önemli seçenek Anonim gönderim kısmı; kayıt olmayan kişiler girip foruma konu açabilir, konulara cevap verebilir bu sayede
bbPress Kök
Kök kısım; Varsayılan olarak forums geldi siz orayı değiştirebilirsiniz. webmaster.info.tr/index.php/forums/ örneğin bizim sitemiz bu hali aldı. Forums sayfasında forumların listesini de gösterebilirsiniz. En son yazılan yazıları falan da… Forum sayfasını direk ana sayfa yapmak için (önerilmez, blog önemli!) tema ayarlarından ana sayfa seçeneğine herhangi bir sayfa olarak forum ana sayfasını atayabilirsiniz. Ayrıca index.php/forums uzantısını ayarlar>kalıcı bağlantılar sekmesinden düzenleyebilirsiniz.
bbPress İçerik
İçerik kısmında, forum genel-geçer, göz önündeki yazılar yer alıyor. (bbPress kurulurken bu kısım İngilizce, siz Türkçe veya istediğiniz bir dil yapabilirsiniz.)
Wordpress Menü
WordPress Menüye böyle bir şey geldi şimdi bu sayfaları tek tek inceleyelim.
bbPress Forum
Forum sekmesinde böyle bir şey görüyorsunuz. Şimdi bunu ön izleyelim
bbPress Forum Sayfa
Forumlar sekmesi forums kökünde böyle gözüküyor. (Sitenizin tasarımına göre bbPress şekilleniyor. Siz isterseniz Görünüm>Düzenleyici>Stil Dosyasından Css kodları ile oynayabilirsiniz. Öğeyi denetleyin id veya classları alın düzenleyin!)
bbPress Konular
Konular menüsünde forumdaki tüm konuların nereye ait olduğunu, yanıtlarını vs görebiliyorsunuz.

bbPress Konular

bbPress Kurulumu
Konular tasarımdan tasarıma böyle gözüküyor.

Ayrıca her yazar için özel sayfalar var. Burada o yazarın bilgilerini, mesajlarını vs. görebilmekteyiz.

 

Bu kadar bitti! Ne sanmıştınız? WordPress bu her şeyin kolayı 😀

 

“bbPress Nedir? Nasıl Kurulur? [Resimli Anlatım]” için bir yorum

  1. aslında sitelerin altyapısına forum eklemek ilerleyen zamanlarda yoğun trafik sağlıyor. elbette hosting firmanızdan trafik sınırsız bir hizmet alıyorsanız o başka. bbpress wordpress üzerine entegre edile bilecek en güzel forum scriptlerinden. kullanımı kolay ve var olan temanızla uyumlu olarak çalışabiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir