Yandex Vs Google

Yandex Metrika VS. Google Analytics

Yandex Metrika ve Google Analytics

Merhabalar, öncelikle bu yazıyı gecenin 01:00’ında yazmamın sebebi Google Analytics! Her neyse konumuz da gel gör ki Yandex Metrika VS. Google Analytics, bu konuyu seçmemin nedeni webmaster araçları konusunda iki iddialı ürün ve arama motoru olma konusunda da büyük devlerden olmalarıdır. (btw bing is in our heart) Bu konuyu gecenin bir körü yazıyorum çünkü Google Analytics verileri her gece 00.00’da giriyor olması, uzun süredir Yandex Metrika kullanan biri olarak Yandex’e şükranlarımı sunuyorum. Google gibi bir devin hayatımızda olmasına da en içten dileklerimle teşekkür ediyorum. Gel gelelim ki iki uygulamayı da mobilden ve masaüstü tarayıcılardan kontrol ve test ettim ve konuya her iki tarafın avantajları dezavantajları ve karşılaştırması şeklinde gideceğim.

Fakat önce Yandex Metrika ve Google Analytics website yöneticileri için istatistiksel bilgi veren iki uygulama olduğunu bu konuya girip de ne ki bunlar karşılaştırıyorlar diyen arkadaşlarımız için yazayım. Şimdi başlayalım.
Metrika

Yandex Metrika’nın Avantaj ve Dezavantajları

Uzun süredir oldukça bahsedildiği için ilk kullandığım webmaster aracıydı ve şu an alıştığım, bildiğim araç… Avantajları sayacak olursak; oturum kaydı özelliği ile sitenize giren herkesin videosu alınabiliyor tabii ki bu isteğe bağlı… Baştan sona tüm ziyaretçileriniz sosyal medya, dışarıdan gelenler (linklerle birlikte), doğrudan gelen trafiği her birini ziyaretçi renklerine ayırarak isim vermemize vs. olanak sağlıyor. Tasarım açısından epey ilgi çekici! ve tabii ki haritalar özelliği; kullanıcıların en çok hangi bağlantılara tıkladığını, en çok nerede kaydırma yaptığını hatta sayfa içinde nerelere tıklandığı nokta nokta ve renkli bir şekilde doğrudan sitenizin haritası üzerinde gösteriyor. Eksiklikleri ise her iki tarafında eksikliği pek olmasa da anlık hiti göremiyorsunuz gerçi ekran başında bütün gün anlık giriş çıkışları izlemek nasıl olur hiç denemedim.

Yandex Metrika
Tıklanma Haritasında örneğin benim sitemde en fazla menüye tıklanıyormuş.

Analiytics

Google Analiytics

Webmasterların çoğunun kullandığı o araç… Ben iki gün önce siteme koyup iki gün boyunca üzerinde çalıştım anlamadığım yerleri çeşitli forumlarda sordum. Ardından bazı sonuçlara vardım. Google Analiytics’in avantajlarına gelirsek anlık ziyaretçi giriş çıkışını gösteriyor, kitlenin ilgi alanlarını bile görmenizi yarıyor. (ee Google algoritması) bunun yanı sıra kullandığınız Google ürünlerine (örneğin Adsense) bağlamanızı kazanç vs durumlarınızı görmenizi sağlıyor. Kısacası tüm Google araçlarını bir ekran üzerinden görebilirsiniz. Tek kötü yanı ise istatistiklerin anlık değil gece yarısı güncellenmesi; fakat bu güncellemenin amacı giriş çıkış oranları sitede kalınan ortalama sürenin vs. hesaplanmasıdır diye düşünüyorum.

Sonuç Olarak

Sonuç olarak Metrika kullanan biri olarak Analiytics ile de iş görebilirdim fakat Metrika’ya alıştım. Her iki uygulamanın da birbirinden farklı araçları, çözümleri var fakat birbiriyle yarıştırmak veya herhangi birinin üstün gelmesi olanaksız gibi gözüküyor. Her iki uygulama da birbirinden güzel ben Metrika’ya artık Google’ın pazarını daraltacak bir kurumun ortaya çıktığını ve gerçekten başarılı olduğunu gördüğüm için başlamıştım. Ne olursa olsun Google başımızın tacıdır fakat, özgünlüğü seven biri olarak insanların az tercih ettiği şeyleri tercih etmekten kendimi alamıyorum. Sağlıcakla kalın!!

Yandex Metrika ve Google Analytics

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir